SEO bilinen en genel anlamı ile arama motoru optimizasyonudur İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasıdır. SEO daha kapsamlı olarak başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının web sitenizi daha rahat anlayarak taramasını sağlamak amacıyla yapılan işlemlerdir. Günümüzde en büyük arama motoru Google olmasından ötürü birçok SEO uzmanı Google’ı hedefleyerek işlemler gerçekleştirmektedir. SEO uygulamalarında tüm arama motorları hedeflenmelidir. Yandex, Yahoo gibi dünyada güçlü olan arama motorları da ihmal edilmemelidir.

SEO, bir sitenin hayat damarıdır. (WebSiteTR)

Bir Web Sitesi Sahibi Neden SEO İhtiyacı Duyar?

Bu soruyu çok defa duymaktayız. Aslında konuyu daha basit anlatalım. Bir yerde çok güzel yemek yapan bir lokanta açtınız. Gelen müşterileriniz sizden aşırı derecede memnun ama o kadar. Sadece gelen birkaç müşteri sizin yemeklerinizi biliyor. Daha fazla insan yemeklerinizden haberdar olsun, yemeklerinizi yiyenler yorum yapsın diye bir web sitesi yaptırdınız ama pek değişen bir şey yok. Tam karşınızda pek de kaliteli olmayan lokantayı internetten bulup geliyorlar ama size gelmiyorlar. Çünkü, internet üzerinden arama yapan insanlar bir arama motoru kullanıyor ve arama motoru sizi tanımıyor. Arama motorunun sizi tanıması için bir takım yapmanız gereken işlemler bulunmaktadır. Bunları yaptığınızda arama motorlarında siz öne çıkacak ve insanlar karşıdaki lokantada kaliteli olmayan yemekler yerine sizin sağlıklı ve lezzetli yemeklerinizi yiyecekler.

SEO Uygulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; SEO işlemleri kağıt üstünde çok kolay görünüyor olsa da tam aksine uzmanlık gerektiren bir işlemdir.  Arama motorları senede bir veya birkaç defa düzensiz bir şekilde güncelleme yapmaktadırlar. Bu güncellemeler esnasında sıralamalar değişmektedir bazen de aranan kriterler ya değişir yada şartları zorlaştırılır. Bunun neticesinde birçok site sıra kaybı kazanır yada kaybeder. SEO nasıl yapılır sorunun esas yanıtı SEO için neler yapılmalıdır. Bu başlık altında arama motorları için en önemli 3 koşulu inceleyeceğiz.

  • Özgünlük: Tüm arama motorları bir web sitesinin tamamen özgün olmasını ister. İçindeki yazıların, görsellerin tamamen özgün olması siteyi rakiplerinden ayıran önemli faktörlerden biri olacaktır. Özgünlük olayı bazen yanlış anlaşılıp belli kriterlere konulmaya çalışıyor. Sitenin içinde bulunan makalelerin illa 300 kelime veya üstünde olacak gibi standart şartlar yok. İster 100 kelime ister 1000 kelime olsun web sitesinde bulunan tüm yazıların ve görsellerin tamamen özgün olması beklenmektedir. Bir de yapılan web sitesine göre güncelleme durumu vardır. Bir kurumsal site ile bir haber sitesinin beklenen güncelleme periyodu tabii ki farklıdır. Bir haber sitesi saatte 3 yada 4 yeni haber girmesi iyi karşılanırken, standart bir kurumsal web sitesinin belli bir hizmet / ürün skalası ve değişmeyecek hakkımızda sayfaları varken senede 2 – 3 kere ürünler / hizmetler kısmında güncellemeler yapılması yeterli gelecektir.
  • Mobil Uyumluluk: İstatistikler gösteriyor ki web arama ve gezinmelerinin çok büyük bir kısmı mobil cihazlardan yapılmakta. Buna bağlı olarak da yapılan web sitelerinin mobil cihazların tamamına (tablet, cep telefonu) uygun bir şekilde responsive tasarımlar olmasına önem verilmektedir. Google bu olayı bir adım daha ileri taşıyarak mobil uyumluluğu olmayan siteleri artık sıralamalara almadığını kendi blog sayfasından açıkladı. Ayrıca, kullanıcılarında tercihi mobil siteler olması direk sitenin hit sayısına etki edeceğinden bu konu tartışmasız yapılması gereken bir konudur.
  • Kaliteli Backlink: Bu konu çok büyük bir pazara dönmüş durumda. Deyim yerindeyse ortalık backlink pazarı ve herkes ücretli backlink satıyor. Oysa kaliteli backlink yapılandırması önemlidir. Siz bir sağlık sitesi iseniz bir spor sayfasından backlink almanızın bir anlamı yoktur. Fakat, bir haber sitesinin sağlık sayfasında uzun uzun sizden ve websitenizden bahsedilmesi bambaşka bir durumdur. Bunda da dikkat edilmesi gereken bir durumda backlink çalışması yapılan yerin Google sıralaması, Alexa sıralaması, dışarıya verdiği backlink sayısı, aldığı backlink sayısı vs gibi detaylardır.

Websiteniz kurumsal yada e-ticaret sitesi sahibi olun SEO için önemli olan noktalara muhakkak dikkat etmelisiniz. Bunların haricinde içeriklerin özgün ve imla kurallarına uygun olması ne kadar önemli ise siteniz ile ilgilenmeniz de önemlidir. Bu sadece siteyi sabah açmanız değil içerik olarak eski bir yazınızı güncellemek, yeni yazı eklemek vb durumların hepsi SEO açısından önem arz eden detaylardır.

İlerleyen yazılarımızda size SEO stratejileri ve dikkat etmeniz gereken tüm konuları başlı başına inceleyeceğiz.

SEO danışmanlık ve paketlerimiz için info@WebSiteTR.com veya sitemizin WhatsApp destek hattından bilgi alabilirsiniz.